Svátek má: Zbyněk

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinská exposlankyně: Rusky mluvící Ukrajinec? Botou do obličeje!

Ukrajinská exposlankyně: Rusky mluvící Ukrajinec? Botou do obličeje!

Bývalá zástupkyně Nejvyšší rady z frakce Svobody Irina Farionová v rozhovoru s publikací Zolochev.NET uvedla, že bude bít do obličeje Ukrajince, kteří ignorují státní jazyk.

Irina Farionová, ukrajinská exposlankyně
10. ledna 2019 - 11:04

Politička uvedla, že už má dost sporů o roli ruského jazyka. Pokud krajan nehovoří neustále ukrajinsky, může být, podle jejího názoru, bit.

„Já jim nic neřeknu, protě sundat boty a udeřit je do obličeje. To je vše. S takovými nemluvit a nic jim nedokazovat," řekla Farionová.

Bývalá poslankyně poradila těm, kteří nejsou spokojeni, aby opustili Ukrajinu.

Podle této dobré ženy a jistě dobré demokratky, horující pro hodnoty Evropské unie a evropské kultury, by stát neměl rusky mluvícím studentům pomáhat na univerzity a získávat práci.


Během rozhovoru za Farionovou visel portrét Stepana Bandery - vůdce Organizace ukrajinských nacionalistů * (OUN, jejímž bojové křídlem byla ukrajinská povstalecká armáda - UPA). Farionová přiznala, že jeho narozeniny byly pro ni svaté. Od letošního roku jsou narozeniny Bandery státním svátkem.

UPA vznikla v říjnu 1942, operovala hlavně na západní Ukrajině. Jeho členové bojovali proti sovětským vojskům a spolupracovali s nacisty.

Veteráni Velké vlastenecké války, politici a mnoho veřejných osob kritizují oslavy OUN-UPA a jeho vůdců. Vyzývají, aby nezapomněli na zvěrstva nacionalistů, například na masakr ve Volyni v roce 1943.

Farionová je známa agresivními výroky o rusky mluvících Ukrajincích. Dříve politička uvedla, že ruský jazyk je „jazykem okupantů" a Ukrajinci potřebují být „naučeni" používat ve veřejném prostoru pouze státní jazyk. Navíc vyzvala spoluobčany, aby zlámali čelisti rusky mluvícím obyvatelům Ukrajiny. A jako obvykle z Evropy znělo a zní ohlušující hrobové ticho.

Takže jen tak na okraj, může se někdo ptát, proč se tedy vzbouřili obyvatelé východní Ukrajiny, převážně rusky mluvící?

(kou, prvnizpravy.cz, zolochiv.net, foto: arch.)