Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

V době koronakrize vyslaly USA „na pomoc" do Evropy bombardéry

V době koronakrize vyslaly USA „na pomoc" do Evropy bombardéry

Italský deník Il Manifesto zveřejnil článek zdůrazňující rozpor mezi oficiálním oznámením stažení amerických vojsk z gigantických manévrů NATO Defender Europe 20 a odesláním amerických bombardérů jaderného útoku.

Neviditelný bombardér
30. března 2020 - 09:01

„Oficiálně, kvůli koronaviru americké letecké společnosti omezily mnoho letů do Evropy. Ale je tu jedna americká „společnost“, která je naopak zvýšila, je to americké letectvo,“ píše italský novinář.

V posledních dnech americké letectvo vyslalo do Evropy pracovní skupinu bombardérů B-2 Spirit stealth. Informace přichází od amerického evropského velení ve Stuttgartu, evropského velení Spojených států. Je pod velením generála Toda D. Woltera z letectva USA, který je zároveň na čele sil NATO jako nejvyšší velitel spojeneckých sil v Evropě (SACEUR). „Americké evropské velení“ uvádí, že „pracovní skupina“ tvořená nespecifikovaným počtem bombardérů ze základny Whiteman v Missouri, „dorazila 9. března na základnu Lajes na Azorských ostrovech v Portugalsku“, píše v informaci na americkém vojenském webu.

Strategický bombardér B-2 Spirit, nejdražší letadlo na světě, které stojí více než dvě miliardy dolarů, je nejmodernější letadlo Spojených států pro jaderný útok. Každé letadlo může nést 16 termonukleárních bomb B-61 nebo B-83 s maximálním celkovým výkonem ekvivalentním více než 1200 bombám Hirošimy. Díky svému profilu křídla, jeho nátěru a elektronickým systémům je obtížné najít B-2 Spirit radary, což z něj dělá, jak říká tisk, „neviditelné letadlo“.


I když už byl bombardér použit ve válce, například v Libyi v roce 2011, ale s velkými nejadernými bombami - dokáže jich nést 80 - se satelitním naváděním, používá se k proniknutí přes obranu a provedení překvapivého jaderného útoku. Evropské velení USA v tiskové zprávě zveřejněné 9. března uvádí, že tyto nejmodernější bombardéry budou operovat „z různých vojenských zařízení v oblasti působení pod vedením evropského velení Spojených států“.

Tato oblast činnosti zahrnuje celý evropský region a celé Rusko, včetně asijské části. To znamená, že nejpokrokovější americké bombardéry USA budou operovat ze základen v Evropě, a proto blízko hranic s Ruskem.

„Zrcadlově to odpovídá tomu,  jako by nejmodernější ruské bombardéry jaderného útoku létaly ze základen na Kubě poblíž Spojených států," uvedl italský novinář.

Cíl Washingtonu je jasný. Cílem je zvýšit napětí s Ruskem s využitím Evropy jako první linie konfrontace. To Washingtonu umožní jeho vedení nad evropskými spojenci a orientaci zahraniční a vojenské politiky Evropské unie, ve které 22 z 27 členů patří do NATO pod velením Spojených států.

Tato strategie je usnadněna obrovskou krizí způsobenou koronavirem. Dnes, více než kdy jindy, v Evropě do značné míry ochromené virem, si mohou Spojené státy dělat, co chtějí.

„Tento přesun bombardérů, určených k překvapivému jadernému útoku v době zdravotní krize proběhl za velkého mlčení médií a odhaluje konsenzus mezi všemi evropskými a  parlamenty,“ odsoudí Il Manifesto. „Kromě toho jsme byli svědky stejného mlčení v médiích týkajících se Defender Europe 20, což je největší invaze amerických sil v Evropě od konce studené války“.


Média o této velké vojenské operaci kombinovaných síl NATO informovala až tehdy, když americké evropské velení zveřejnilo tiskové zprávy o hrozbě spojené s koronavirem, kde vysvětlovalo, že musí snížit počet svých amerických vojáků, kteří se účastní tohoto cvičení:

„Od 13. března přestal veškerý pohyb personálu a vybavení ze Spojených států do Evropy. Zdraví, bezpečnost a připravenost našich vojenských, civilních a rodinných příslušníků jsou naší hlavní starostí, “ uvádí se ve zprávě NATO.

V rámci skutečné vojenské psychologické operace prováděné četnými médii, včetně Itálie, bylo čtenářům řečeno, že program Cvičení Defender Europe 20 byl kvůli pandemii téměř zrušen. Americké velení se sídlem v Evropě šířilo uklidňující informace naznačující, že prioritou bylo chránit zdraví amerických vojáků a zdraví ostatních členů NATO a civilního obyvatelstva. Toto oznámení o stažení z cvičení Defender Europe 20 přichází proti oznámení o příletu amerických bombardérů jaderného útoku, z nichž každý má ničivou sílu s ekvivalentem více než 1200 bombám Hirošimy. V době zdravotní katastrofy v Itálii, která je silně prezentována médii jako při vojenském válečném komunikačním cvičení, lze klást otázky o tomto přesunu letadel do Itálie.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox, il manifesto, foto:arch.)