Svátek má: Brigita

Zprávy

Velikost textu:

V USA čekají kolaps ekonomiky kvůli opatření proti koronaviru

V USA čekají kolaps ekonomiky kvůli opatření proti koronaviru

Americké noviny The Wall Street Journal (WSJ) ve svém redakčním článku „Rethinking the Coronavirus Shutdown“ („Přecenění koronaviru vede k vypnutí“), kritizovaly radikální reakci na šíření koronaviru COVID-19 a předpověděly kolaps americké ekonomiky.

Ilustrační foto
25. března 2020 - 10:10

Materiál je zveřejněn na webových stránkách publikace, uvedl portál "lenta.ru".

Karanténa deklarovaná v USA může vést k hospodářské recesi, která v historii neměla žádné analogy. Novináři zdůrazňují, že pokud karanténa bude trvat déle než jeden nebo dva týdny, ztratí miliony Američanů práci. Škody způsobené ztrátou pracovních míst a bankrotem převýší ztráty způsobené finanční krizí v letech 2008-2009, předpovídají noviny.

Novináři porovnávají účinek zastavení s ekonomikou v důsledku koronaviru s vlnou tsunami, což povede ke ztrátě zaměstnání desítek milionů lidí. Pokud budou velké společnosti schopny vydržet několik týdnů bez příjmu, pak střední a malé podniky to nevydrží. I ti nejbohatší z nich do jednoho měsíce vyčerpají rezervy, následuje propouštění a poté uzavření podniků.


Redaktoři WSJ upozorňují na skutečnost, že obnovení Číny, která zažila srovnatelný šok, usnadňuje účast státu v ekonomice. Ve Spojených státech se však soukromé podniky budou spoléhat pouze na sebe. Úředníci by měli okamžitě začít upravovat svou antivirovou strategii, aby se vyhnuli masivnímu hospodářskému poklesu, uvádí sloupec.

"Žádná společnost nemůže dlouho chránit zdraví obyvatelstva na úkor svého ekonomického zdraví," uzavírá redakční rada autoritativní publikace.

USA se krátce staly třetím státem na světě v počtu infikovaných koronaviry před Španělskem. V souvislosti s epidemiologickou situací 13. března oznámilo vedení země nouzový režim. Nicméně je třeba dodat, že tvrdá opatření proti šíření viru zavádějí i ostatní země - včetně vědomí dopadu na jejich ekonomiku - a Spojené státy nemohou být výjimkou. Pokud se tedy nechtějí stát světovým centrem šíření nemoci a narůstajícího počtu mrtvých.

(kou, prvnizpravy.cz, lenta.ru, foto: arch.)