Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Výzva polské vládě: Požádejte o válečné reparace taky Slovensko!

Výzva polské vládě: Požádejte o válečné reparace taky Slovensko!

V září 1939 Slovenská armáda v počtu asi 50 tisíc vojáků pod vedením generála Ferdinanda Čatloše napadla z jihu Polsko společně se svým německým spojencem.

Armáda Slovenského štátu
25. září 2017 - 03:20

Polsko bylo napadeno, polští vojáci byli zajati a část území připojena k území Slovenska. Na Slovensku vládla klerofašistická diktatura a po celou dobu své existence se chlubila referenčním vítězstvím nad Polskem. Poláci na slovenském území byli cílem fašistické perzekuce. Píše se na polském portálu Obserwatorpolityczny.

Do dnešního dne se Slováci nevyrovnali s temnou nacistickou minulostí a rány, které zasadili v polské oblasti Podhale jsou dodnes živé, a to zejména ve městech a regionech obsazeného území. Jsou zde příklady bezohledných a brutálních útoků, fašistické Slovensko napadlo Polsko jako vzteklého psa veš.

Slovensko se nezodpovídalo za své ozbrojené útoky, za posluhování Němcům, za okupaci Polska. Stejně jako za pronásledování polského lidu, k němuž do jisté míry přispělo.


To se může stát základem nároků současné polské vlády na reparace za škody způsobené ve válce a utrpení při pronásledování polského lidu a podmínek, za kterých byli polští vojáci zavření v zajateckých táborech, včetně nechvalně známého tábora v obci Timoru.

Reálná minimální náhradu za slovenskou agresi, útok, zločiny a škody způsobené je alespoň 20 miliard dolarů jednorázově bez úroku. Takovou částku bychom měli požadovat od slovenské vlády, pokud odmítne zaplatit, může znovu vyvstat  problém polsko-slovenských vztahů.


Pokud však budeme vážně mluvit o reparacích, musí být položená otázka také o odpovědnosti Rakouska, Lotyšska a Estonska za zločiny svých státních příslušníků sloužících v silách, které obsazovaly Polsko.  Odškodnění by měla zahrnovat i další země.  Nikdy nezapomeneme na SS muže z Lotyšska a Estonska, kteří se v roce 1945 dopustili válečných zločinů na vojácích  polské lidové armády v Pomořansku!

(rp,prvnizpravy.cz,Obserwatorpolityczny,foto:arch.)