Svátek má: Marcela

Politika

Velikost textu:

Kauza Prymula: Grupáč v přímém přenosu

Kauza Prymula: Grupáč v přímém přenosu

Ve čtvrteční skoro v noci se svět dozvěděl, že premiér Andrej Babiš učinil odluku od stolu i lože s epidemiologickým mudrcem a plukovníkem Romanem Prymulou.

Roman Prymula
20. února 2021 - 04:20

Je to důsledek nepřetržitého politicko - ekonomického hromadného koronavirového sexu plného mediálních póz. Shodli se na tom ústecký levicový senátor Jaroslav Doubrava, politolog Zdeněk Zbořil a severočeský komunální politik Pavel Tošovský z ODS, píše publicista František Roček.

Senátorský úsměv

Babiš Prymulu propustil ze zástupu svých odborných dvořanů, protože nejprve hovořil do televize o potřebě tvrdé karantény a večer byl na zápasu Evropské ligy mezi Slavií a Leicester City v pražském Edenu. Něco jiného vyhlašoval a jinak se choval. Co na to senátor Doubrava?

Prymula žádné vládní opatření neporušil. Vybraní partneři pražské Slavie se na zápa s z tribuny podívat mohli na základě výjimky ministerstva zdravotnictví vztahující se na utkání Evropské ligy. Takže, pokud české ministerstvo zdravého umírání dalo organizátorům štěmpl na papalášskou výjimku, že se mohou sejít na VIP hromádce, byl tam Prymula legálně, podobně jako ředitel protibabišovské České televize Petr Dvořák, tenistka Petra Kvitová či europoslanec a jeden z bossů ODS Alexandr Vondra. Je vidět, že Babiš ztrácí nervy,“ uvedl Doubrava.

Senátor dodal, že lze pochopit, že Babiš poprvé Prymulu odvolal z židle ministra, protože byl v jedné pražské putyce s předsedou poslanců klanu ANO Jaroslavem Faltýnkem. Otázkou je, zda neměl tenkrát Prymulovu putyku zkousnout, protože ztratil schopného ministra. Blatný přes všechnu svou snahu organizačně je jenom Prymulovým stínem. Není definitivní odchod Prymuly důkazem, že ztrácí Babiš zbytek psychické odolnosti? Každopádně jde o grupáč v přímém přenosu, důsledek přetahování a tulení každého s každým, a Prymula je dobře viditelný a doplatil na to, míní Doubrava.

Politicko – ekonomická rvačka jako poznaná nutnost


Politolog Zdeněk Zbořil prymuláckou kauzu považuje za projev politicko – ekonomické bažiny. Pokud Doubrava hovoří o grupáči v přímém přenosu,  Zbořil podobně míní, že jde o jeden z projevů protichůdných zájmů. Velká úmrtnost poradců kolem Babiše v koronavirovém týmu je toho důkazem. Nejedná se jenom o to, že je předvolební čas, ale jde také o ekonomický boj.
„Nezapomeňme, že zdravotnictví je také byznys. Jde o velké peníze. Prymula jistě vadil různým zájmovým skupinám, jeho rodina má být také ve zdravotnickém byznysu zainteresována. Kromě toho je problémem větší množství lékařů ve sněmovně i v senátu. Ti mají své politicko – ekonomické, tedy hlavně ekonomické zájmy, ale chtějí, aby byli vnímáni jako lidumilové a zaštiťují se proti vládě jako velkohumanisté v bílých andělských pláštích,“ upozorňuje Zbořil.

Politolog k tomu dodává, že rozhodování Babiše jako firemního manažéra je rychlé. Proto řekl, že pan Prymula je velký odborník na epidemie, sociální inteligenci ale postrádá. Babiš řekl: Tohle je prostě opět špatně, vůči fotbalovým fanouškům, kteří nemůžou na stadion, i lidem, po kterých teď chceme, aby byli hlavně doma.

Babiš chtěl rychle dát signál, který se bude lidem líbit, že je proti papalášství. Stihl to rychle, než si fotbalového posedávání v houfu papalášů všimnou média a začnou otloukat fotbalového fanouška Prymulu Babišovi o hlavu.

„Tím Babiš protivníkům vyrazil možné trumfy z ruky. Jednal rychle a pro něho politicky správným směrem, protože je před volbami,“ zdůraznil Zbořil.

S Doubravou se politolog shoduje na tom, že se vláda i opozice dostaly do patové situace. Velmi špatná koronavirová situace se nezlepšuje. V té době neprodloužit nouzový stav byla naprostá hloupost a opozici se to vymstí.

„Proto komunisté couvnuli a pomohli vládě schválit schodek 500 miliard. To lidé budou číst tak, že vláda zajistila dost peněz živnostníkům a lidem postiženým důsledky koronaviru. A opozice byla proti,“ připomíná Zbořil.


O plukovníkovi a exministru obrany

Náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS) z Ústí nad Labem souhlasí s Babišem, že odborník Prymula nemá dostatečně rozvinutou sociální inteligenci a v předvolebním politickém zápasu o hlasy voličů se choval neohrabaně, a Babiše tím ohrožoval.  

„Prymula má pravdu, že přišel na fotbal s dvě hodiny starým negativním testem a respirátorem. Byl na legálním fotbalovém zápase s povolenou návštěvou diváků, choval se tedy podle předpisů, takže z vojáckého hlediska plukovníka se choval řádně. Proto nebral v úvahu sociální rozladěnost občanů z dlouhodobé uzávěry obchodů, hospod i možnosti jít si zakřičet na stadióny," dodal Tošovský.

V pátek ráno na twitteru šéf fotbalové Slavie a exministr Jaroslav Tvrdík napsal: „Pozvání VIP hostů na včerejší zápas bylo v intencích toho, že máme být jako přední český klub vzorem a pozitivním symbolem a na zápasy nemohou všichni naši fanoušci, morálním selháním." Tošovský to považuje za bezvýznamné plácání.

Tvrdík patří do sorty politických podnikatelů, kteří říkají to, co je momentálně potřeba. Není důležité, co řekl ráno, důležité je co mu vyhovuje právě teď.

Tvrdík není důvěryhodný člověk, protože např. řekl o českém bojovém letounu  L-159, že je nebezpečnější pro vlastní piloty více než pro nepřítele. Nejen, že to byl naprostý nesmysl, ale tím snížil šance Aera Vodochody uspět na zahraničních trzích. Říct něco takového lze v hospodě u piva.

„Tvrdík není důvěryhodný, což se projevilo, když si hrál na ministra obrany. Neuměl rozdělovat práci, pracoval a rozhodoval za jiné. Byl sice pilný, ale komu není shůry dáno… V červnu 2003, kdy Tvrdík musel odejít z ministerstva obrany, se o něm psalo, že své spolupracovníky demoralizoval výtkami, kdy označení zbabělec je z nejjemnějších. A to jen proto, že měli jiný názor. Vzhledem k tomu všemu aktuální Tvrdíkovu omluvu beru jenom jako bezvýznamný pijár,“ uvedl Tošovský.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)