Svátek má: Bohumil

Komentáře

Vláda chce zemi totálně zruinovat

Při dokončování každodenního ranního cvičení jsem dnes ráno doma v ČT sledovat větší část tiskové konference premiéra Fialy a ministryně obrany Černochové.

Ti lidé jsou jak z jiného světa, z jiné galaxie. Jak to napsal klasik (abych nejmenoval Karla Marxe) na adresu francouzské královské dynastie Bourbonů, která se vrátila na trůn po Waterloo a pádu císaře Napoleona roku 1815: „Nic se nenaučili a nic nezapomněli“.

Co tím myslím? Premiér jako obvykle vcelku nudně hovořil mj. také o rozpočtové odpovědnosti a kritizoval předchozí Babišovu vládu. Prý to rozpočtově nezvládla. Tedy, zejména v těch posledních dvou letech svého vládnutí. Připomeňme, že v letech 2020 a 2021 řádila pandemie covid-19 nejen u nás, ale po celém světě. A nebylo státu, který by neměl velké rozpočtové problémy. Ale předtím, za vlád ČSSD a hnutí ANO po roce 2013 se až do roku 2019 snižovala relace celkového zadlužení k HDP a dokonce se státní dluh o nějakou tu miliardu snížil i absolutně. To je něco, čeho vlády ODS nikdy nedosáhly.

V letech 2007 – 2013 za jejich neslavně slavných vlád se zvýšil státní dluh o 700 mld. Kč a bylo „prochrupnuto“ dokonce ještě 158 mld. Kč rozpočtových rezerv, které jim zanechala ve státní kase v roce 2006 moje vláda.

Každá vláda ODS vlastně končí debaklem. Ale nejhorší debakl čeká nejspíš tuto vládu. Letos víme, že se státní dluh navýší nejméně o dalších 300 mld. Kč, a to přesto, že vláda díky pádící inflaci navyšovala v posledním půlroce rozpočtové příjmy, aniž by cokoliv kompenzovala občanům či firmám (!). Prostě je to vláda, která nemá žádné skrupule v sociální oblasti. A v té fiskální mít úspěch také nebude. Bude jen dále zvyšovat státní dluh, a pokud vydrží po celé čtyři roky svého funkčního mandátu – což si nemyslím – zvýší státní dluh nejméně o 1 bilion korun.

Premiér si dnes s ministryní obrany po bilanční schůzce velice pěkně notoval. Prý už v roce 2024, tedy za pouhé dva roky, bude rozpočet ministerstva obrany na 2% HDP. Připomeňme, že letos je rozpočet tohoto ministerstva na úrovni 92 mld. Kč. Z toho plyne, pokud chce vláda dodržet tento šílený závazek, kdy si budou mastit kapsy zejména zahraniční a především americké zbrojařské firmy, že bude muset silně redukovat výdaje v dalších kapitolách státního rozpočtu.

Nejsou to složité počty. V příštím roce bude možná hospodářský růst kolem 2%. Tedy možná, pokud vláda nevyprovokuje Rusy k zastavení dodávek plynu a ropy. Což není možné vyloučit. Protože bez plynu a bez ropy anebo s jejich omezeným přísunem z jiných zdrojů se hospodářství země propadne. Doufejme ale, že to nenastane. Tak tedy v tom příštím roce optimisticky počítejme s růstem HDP 2%. A v roce 2024 rovněž s růstem 2%, každý rok nám tedy z titulu růstu HDP přibude bratru nějakých 25 mld. Kč rozpočtových příjmů navíc.

Nebudu teď mluvit o výnosu daně z mimořádných zisků, neboť tento výnos bude muset být použit ke kompenzaci dopadu drahoty na firmy a na občany.

Kromě toho, při očekávatelné dvouciferné inflaci nejspíše v obou letech, porostou o desítky miliard korun také důchody tří milionů našich důchodců. A to budou desítky miliard výdajů rozpočtu navíc.

Pokud chce vláda během dvou let navýšit rozpočet v kapitole obrany o 60 mld. Kč (!), musí nutně přijít zkrátka některé další rozpočtové kapitoly. Vlastně proporcionálně tak nějak všechny. Bude tedy méně peněz na nové silnice, na nákup nových přístrojů do nemocnic, na zkvalitnění sociální péče, na sport, na školství, prostě na co si vzpomenete.Ale budeme tady mít dvě letky amerických stíhaček F-35, které zrovna nejsou vzorem kvality a dokonalosti, ale za to mají útočný charakter. Mimochodem, se současnými 14 letouny Grippen stačí česká armáda pohlídat prostor nad Českou republikou, zčásti i nad Slovenskem i Pobaltím. Podstatné je, že Švédové nabízejí prodloužení smlouvy na pronájem letounů Grippen i po roce 2025, kdy pronájem končí, podle všeho zdarma. Ale my musíme velkoryse utrácet. Za tyto dvě letky amerických Phantomů utratí Černochová a spol., pokud ještě budou ve svých funkcích (doufám, že už nikoliv) nějakých 80 – 100 mld. Kč. A to nepočítám nutné prodlužování letištních drah a podstatně dražší stálý servis letounů z americké strany. Takže si vlastně kupujeme vysoké budoucí náklady. I na provoz těchto strojů. Něco podobného to má být s německými tanky Leopard, které mají tak vysokou tonáž, že to některé naše mosty prostě nevydrží a budou se muset zpevňovat. Ale duo Fiala – Černochová rozvíjí další smělé myšlenky: nákup obrněných transportérů. Těch má být snad přes dvě stě. To už rozum člověku nebere.

Vláda má za sebou první protestní protivládní demonstraci za účasti 100 tisíc lidí. Do konce měsíce proběhne další obří demonstrace proti vládě na Václavském náměstí a tyto demonstrace se postupně přenesou do krajských a větších měst. Prostě vládě hoří koudel za zadkem. Ale tváří se, že se nic neděje, spřádá dál své úchylné politické plány, jak ožebračit obyvatelstvo této země.

To, co tato vláda potřebuje, je důkladný výprask v nejbližších volbách. Problém je, že i při tomto výprasku, který nepochybně nastane, se najde pár výjimek lidí, kteří budou ve vládním táboře úspěšní. Tak konec konců proč nevolit úspěšného starostu menšího města, i když je třeba členem ODS. Ale pokud jde o Senát, tam by měli být voliči vůči koaličním stranám zcela nesmiřitelní. Ale záleží také na obou parlamentních opozičních stranách, jak zvládnou volební kampaň.

Prostě veřejnost by měla udělat vše pro to, aby tato vláda, kterou na podzim minulého roku ani nevolila většina občanů, byla smetena. Čím dříve, tím lépe. Tak, aby bylo možné např. zahájit přímá jednání s ruským Gazpromem o dodávkách plynu v cenové úrovni, jakou mají Maďaři, bez německého zprostředkovatele. Nová vláda by také měla skoncovat s přeprodejem levné elektrické energie na burze v Lipsku, kde se mávnutím kouzelného proutku mění levná česká elektřina na několikanásobně dražší. Prostě, Češi potřebují vládu, která se o ně bude starat a nebude plnit možná i nevyslovená přání našich zahraničních přátel, ať už sedí v Bruselu anebo ve Washingtonu. Potřebujeme vytvořit vládu, která bude respektovat především náš národní zájem.

0statne, jak ukazují poslední průzkumy veřejného mínění, větší část české veřejnosti se nenechala zmasírovat vytrvalým tlakem mainstreamových médií a zachovala si zdravý rozum a chce přímá jednaní s Rusy o dodávkách a cenách plynu.

Jiří Paroubek

K Fialovu optimismu není žádný důvod

K Fialovu optimismu není žádný důvod

Jiří Paroubek 

30. září 2023
Premiér Fiala na tiskové konferenci v ČSÚ řekl, že se není co divit, že je důvěra v budoucnost a českou ekonomiku oslabena. Tedy s ohledem na krize posledních let.

Špiónománie a dezinformace ze strany BIS

Špiónománie a dezinformace ze strany BIS

Jiří Paroubek 

27. září 2023
Šéf BIS, Koudelka, se nechal slyšet, že „jeden z dlouhodobých ruských vlivových agentů v České republice rozdal úplatky v hodnotě několika tisíc eur za šíření ruské propagandy.

Spojená levice a proč?

Spojená levice a proč?

Jiří Paroubek 

23. září 2023
Dnešní Lidové noviny se zmiňují o tom, že jsem stranou ČSSD předběžně navrhován na 21. místo společné kandidátky levicových stran do Evropského parlamentu.

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Kolaps zdravotnictví a popletený strejda

Jiří Paroubek 

18. září 2023
Naše zdravotnictví se potýká s několika zásadními problémy, které dopadají na všechny pacienty. Ministr Válek, vystupující jako popletený strejda, si s tím ani náznakem neví rady.

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jak někteří novináři lízají šlehačku z pupíku

Jiří Paroubek 

13. září 2023
Nechci své články bulvarizovat, ale v tomto případě vycházím z článku zcela bulvárního charakteru, zveřejněného na jinak seriózně se tvářícím Seznam Zprávy, novinářů Dolejšího a Stuchlíkové.

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Skandální pokles reálných mezd v posledních dvou letech

Jiří Paroubek 

6. září 2023
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil informaci, která na první pohled nezní špatně. Průměrná mzda v Česku překročila 43 tisíc korun.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%