Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Magistrát po útoku: téměř všechna data budou zachráněna

Magistrát po útoku: téměř všechna data budou zachráněna

Devátý den po kybernetickém útoku na magistrátní datovou síť pokračují práce na obnově standardního fungování a nápravě rozsáhlých škod. Prvotní závěry IT specialistů jsou optimistické.

Ilustrační foto
15. dubna 2021 - 08:00

Odstraňování následků sice potrvá velmi dlouhou dobu, obnova služeb pro veřejnost je ale zvládnutelná během dvou týdnů.

Po prvotních krocích, kdy bylo nutné zabránit dalšímu šíření problému v síti, je prioritou co nejdříve obnovit fungování agendy státní správy, poté agendy samosprávy, a následně teprve řešit všechny další technické problémy. IT specialistům se daří postupně obnovovat zálohovaná data.

Optimistickou zprávou je, že ztracena budou asi pouze data ze dne hackerského útoku, tedy z úterý 6. dubna. Ostatní data se obnovit podařilo nebo podaří. Magistrát spolupracuje s policií a také s úřadem pro ochranu osobních údajů. Dle dostupných informací k porušení důvěrnosti s největší pravděpodobností nedošlo.

Následně chtějí odborníci zprovoznit příslušné aplikace, které s těmito daty pracují. Už ve středu by měla být obnovena spisová služba a úřední deska. Následně musí IT specialisté na všechna oddělení dodat "vyčištěné" počítače, aby je bylo možné bezpečně připojit k obnovené magistrátní síti. Už v pondělí se podařilo obnovit provoz telefonní sítě.

Zatím stále nelze přijímat nové žádosti z oblasti evidence obyvatel či řidičských průkazů a motorových vozidel, na matrice nelze vydávat rodný, úmrtní či oddací list. Zatím nelze provést ani většinu úkonů na dalších odborech státní správy i samosprávy. Na pokladnách magistrátu lze od středy platit hotovostí i platebními kartami. Místní poplatky nebude možné do konce příštího týdne na pokladnách zaplatit, občané ale mají možnost uhradit je bankovním převodem či složenkou.

Pokračuje vydávání již vyhotovených osobních dokladů či dokladů z agendy řidičských průkazů, vydávány jsou i registrační značky z depozitu. Funguje i zapisování do evidence nově narozených či zemřelých osob i evidence sňatků – jen v úterý 13. dubna se na radnici odehrály dvě svatby.

Občané musí počítat pouze s delší lhůtou pro vydání příslušných potvrzení. Ve skutečnosti potrvá ještě několik měsíců, než budou všechny následky útoku uvnitř magistrátu odstraněny.

(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj: mmol)