Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Olomoucké parky ozdobily rozkvetlé letničky

Olomoucké parky ozdobily rozkvetlé letničky

Čtyři záhony letniček zdobí olomoucké parky. K trvalkovým záhonům v Rudolfově aleji přibyly letničkové z přímého výsevu, připomínají rozkvetlou louku, která potěší svými krásnými barvami i vůní.

Ilustrační foto
12. srpna 2019 - 08:00

Záhony poblíž dětských hřišť či mateřské školy rozvíjí tradici Olomouce jako kvetoucího města.

„Najdeme zde celou řadu rostlin, které není nutné předpěstovat ve skleníku ani v pařeništi a vyhovuje jim naopak přímý výsev na záhon. Tuto vlastnost mají pouze určité druhy letniček, pro které je typické mnohdy rychlé klíčení nebo třeba mohutný kůlový kořen, který neumožňuje předpěstování v nádobě a následné přesazování,“ uvedla Martina Gerhardová z odboru městské zeleně a odpadového hospodářství.

Ilustrační foto

Letničkové záhony z předpěstované sadby jsou poměrně finančně náročné a proto se od počátku dvacátého prvního století objevují ve veřejné zeleni záhony letniček z přímého výsevu, inspirované přírodními společenstvy. I v průběhu vegetace jsou záhony z přímého výsevu méně náročné na péči a proto je jim dnes dávána přednost před tradiční, ornamentální letničkovou výsadbou. Do směsí jsou používány letničky rostoucí v přírodních společenstvech po celém světě.

„Některé z použitých letniček známe dobře i z naší přírody. Mají pozdější nástup kvetení a svojí barevnou krásou nás potěší od července do září. Záhony jsou umístěny na plné slunce, tak aby mohly být zblízka pozorovány a obdivovány kolemjdoucími,“ doplnila zahradní architektka Gerhardová.

V olomouckých parcích je v letošním roce osetá plocha kolem 444 metrů čtverečních nově založených záhonů s letničkami.

Podle webu Olomouckého kraje

(lh,olomouckenovinky,foto web OK)