Svátek má: Svatava

Byznys

Velikost textu:

Finanční trhy sledují korporátní výsledky

Finanční trhy sledují korporátní výsledky

Makroekonomický kalendář dnes nabízí jen rostoucí inflaci ve velké Británii. V regionu Polsko vykáže zrychlení průmyslových cen, navýšení průmyslové výroby a zrychlené tempo růstu mezd.

Ilustrační foto
21. dubna 2021 - 09:23

Finanční trh bude sledovat především zveřejňované korporátní výsledky a výhledy, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Od průmyslu v Polsku se čeká zrychlení

Dnešní makroekonomický kalendář nenabízí data, která by měla potenciál výrazně ovlivnit vývoj na trzích. Obrázek zrychlující inflaci ve světě dnes doplní údaje z velké Británie, kde analytici SG čekají zrychlení meziroční inflace v březnu na 1,0 %. Investory více bude zajímat zveřejňování firemních výsledků a jejich výhledů či další vývoj pandemie a očkování. Přírůstky nakažených aktuálně rychle rostou zejména v Asii a Japonsko zvažuje pro některé oblasti vyhlášení nouzového stavu.

Polské průmyslové ceny za březen podobně jako v ČR ukáží zrychlení růstu vlivem dražší ropy. Z hlediska indikací vývoje průmyslu v ČR bude zajímavé sledovat i vývoj jeho polského protějšku. Předstihové indikátory a údaje o výrobě aut prozatím ukazují, že by v březnu mohla i česká průmyslová výroba oproti únoru vzrůst. Naproti tomu stojí omezení produkce zejména v některých automobilkách z důvodu nedostatku komponent.Růst průmyslových cen zrychluje

Akciové trhy v USA i Evropě včera po předchozích silných růstech klesaly. S ohledem na předchozí silné růsty ale nešlo o významný pohyb. Makroekonomické zprávy nezadaly důvod pro výraznější tržní pohyby a sledují se spíše zveřejňované korporátní výsledky a opětovné zvýšení výskytu Covid-19 v některých zemích. Rovněž pohyby na devizových trzích byly včera umírněné. Dolar nepatrně oslabil proti euru a koruna oscilovala v pásmu 25,90 – 25,95 CZK/EUR. Zveřejněný index cen výrobců v ČR ukázal v březnu oproti odhadům vyšší nárůst, přičemž hlavním cenovým tahounem byla dle očekávání ropa . K rychlejšímu růstu průmyslových cen dochází i v sousedním Německu, kde jejich meziroční tempo dosahuje 3,7 %, tedy ještě více než v ČR (3,3 %). Mezi zmiňovanými korporátními zprávami zaujala včera zpráva společnosti Procter & Gamble o chystaném navyšování cen od září z důvodu vyšších cen komodit. O podobném trendu dříve informovaly také Kimberly-Clark či Coca-Cola.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
607
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
806
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
683
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14760
O2 C.R.
269
UNIPETROL
382.5
VIG
590