Svátek má: Barbora

Byznys

Velikost textu:

Pandemie tlačí na rychlé zvyšování dluhu ČR

Pandemie tlačí na rychlé zvyšování dluhu ČR

Nová vlna pandemie, ať už jí budeme označovat jako druhou nebo považovat za pokračování té první, nejenže přepíše ekonomické výhledy, ale výrazně zasáhne do hospodaření státu v letošním i příštím roce.

Petr Dufek, analytik ČSOB
23. října 2020 - 09:50

Do konce září to sice vypadalo, že zdaleka nevyužije prostor, který mu dává schválený rozpočet s půl biliónovým schodkem, avšak částečné uzavření ekonomiky situaci mění, uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Nová opatření na podporu postižených odvětví vytvoří další tlak na zvyšování výdajů rozpočtu a současně srazí jeho příjmy v závěru roku. Jak moc, lze v tuto chvíli jen tipovat, protože není třeba vůbec jasné, kolik firem začne znovu využívat program Antivirus nebo jaká další opatření a na jak dlouho budou ještě přijata. Prozatím to vypadá tak – a některá prohlášení politiků tomu i napovídají – že nouzový stav potrvá déle, než se původně předpokládalo. Stát tak musí počítat s dalším vyčerpáváním svých likviditních rezerv, a o to více se bude muset snažit získávat peníze na finančních trzích.

Doposud se mu to dařilo bez jakýchkoliv problémů. Od začátku roku získal více než 460 mld. korun z emisí nových státních dluhopisů a dalších 78 si půjčil na krátko v rámci státních pokladničních poukázek. Část takto získaných peněz mohl využít na umoření letos splatného dluhu (původně mělo jít o částku 191 mld.) a zbytek mu zůstával na krytí letošního schodku. S ohledem na zhoršený vývoj rozpočtu však nebude moci ve své emisní (zadlužovací) aktivitě polevit. Podmínky na trhu mu stále nahrávají, neboť poptávka po českých papírech zůstává vysoká a požadované výnosy relativně nízké. To se ostatně projevilo i při třech středečních aukcích, kdy získal dalších osm miliard k dobru, kdy byl u dvou ze tří nabízených bondů dosažen trojnásobný převis poptávky nad nakonec prodaným objemem.

Trhy však musí počítat s tím, že nových papírů bude přicházet na trh ještě více než dost. Nejenom kvůli horšímu hospodaření státu v závěru roku, ale stát zřejmě příliš ve své aktivitě nepoleví ani v příštím roce. Samotný naplánovaný deficit ve výši 320 mld. korun a vedle toho splatný dluh v hodnotě 288 mld. „slibuje“ hojnost emisí státních dluhopisů i v roce 2021, uzavřel Petr Dufek.

(pd, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)
Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
456.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
651
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
605
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
780
PHILIP MORRIS ČR A
14560
O2 C.R.
245
UNIPETROL
382.5
VIG
529