Svátek má: Milan

Byznys

Velikost textu:

Rozvolňování prohloubí schodek zahraničního obchodu v USA

Rozvolňování prohloubí schodek zahraničního obchodu v USA

Po včerejším svátku se dnes na londýnský trh vrátí obchodníci. Rozjezd obchodování ale bude pozvolný. Ekonomický kalendář je pro dnešek totiž relativně nezajímavý.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
4. května 2021 - 09:30

Americká data potvrdí rozvolňování restriktivních opatření s pozitivním ekonomickým dopadem, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz  Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Americké podnikové objednávky začínají růst

Výrazné zlepšení pandemické situace a proočkovanosti umožňuje rychlé rozvolňování americké ekonomiky. To by měla dnes zveřejňovaná odpolední data reflektovat. Trh tedy počítá se solidní meziměsíční dynamikou březnových podnikových objednávek. Oživení spotřební i produkční aktivity se pak odrazí i ve vyšším objemu dovozu, což ve výsledku znamená prohloubení schodu bilance zahraničního obchodu. Data by neměla trhy zásadnějším způsobem ovlivnit. Vzhledem k předpokládanému zrychlení vakcinace v zemích EU by se podle nás měla postupně začít zvyšovat růstová očekávání pro ekonomiku eurozóny, což by se mělo projevit v síle eura v průběhu letošního roku.

Regionální kalendář je relativně prázdný, zveřejněna bude pouze statistika PMI důvěry v polském průmyslovém sektoru. Vzhledem k již zveřejněným ostatním regionálním číslům i eurozóny jako celku lze předpokládat, že i polský PMI ukáže na zvyšující se aktivitu v tamním průmyslu. Z pohledu koruny to nebude představovat kurzotvorný impuls. Na domácí měně lze předpokládat zvýšení volatility až v souvislosti se čtvrtečním jednáním ČNB.Koruna pod 25,80 CZK/EUR

Za nízké obchodní aktivity kvůli zavřenému londýnskému trhu včera euro proti dolaru mírně posílilo a lehce korigovalo ztráty, které utrpělo v závěru minulého týdne. Ve prospěch eura vyzněla ranní silná data německých březnových maloobchodních tržeb. A to nejenom z meziročního pohledu. To se dalo čekat vzhledem k tomu, že první silná vlna restrikcí přišla v loňském březnu. Nečekaně silný byl i meziměsíční vzestup navzdory tomu, že během letošního března nebyla pandemická situace v Německu nejrůžovější a ekonomika se nadále potýkala s poměrně významnými restriktivními opatřeními. Výsledek je povzbudivý pro další měsíce, kdy by již efekt rozvolňování měl být patrný.

Středoevropské měny se na úvod týdne nesly na optimistické vlně, koruna z ranních otevíracích 25,86 CZK/EUR posílila během dopoledne o cca deset haléřů, aby se v odpoledních hodinách stabilizovala těsně pod hladinou 25,80 CZK/EUR. Povzbudivé statistiky přinesly PMI průmyslové aktivity z regionu. Z toho vyčníval právě ten český, který si polepšil až na 58,9 bodu (podrobněji zde: https://bit.ly/3vFm5ap). Co naopak nepotěšilo, to byla statistka hospodaření státu odrážející se v deficitu státního rozpočtu, který byl v dubnu nejhlubší v historii .

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
626.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
856.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
781.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14460
O2 C.R.
283
UNIPETROL
382.5
VIG
595