Svátek má: Oskar

Regiony

Velikost textu:

Co všechno nevíte o vodě. Napoví výstava v Olomouci

Co všechno nevíte o vodě. Napoví výstava v Olomouci

Za dva roky existence putovní výstavy Voda a civilizace si ji v jiných městech prohlédl více než milion lidí. Od 24. června ji budou moci zhlédnout i Olomoučané a návštěvníci města.

Ilustrační foto
19. června 2021 - 12:01

A to přímo na Horním náměstí. Výstava bude přístupná zcela zdarma a na velkoformátových panelech ukáže klíčový význam životodárné tekutiny od náboženských přes ekonomické, fyzikálně-technické až po krajinné, ekologické a historické či politické souvislosti.

Diváci se mohou začíst do textů od řady světově uznávaných vědců a prohlédnout si fotografie pocházející od Austrálie přes Evropu a Afriku až po Grónsko a Ameriku, a to včetně zajímavých záběrů z Olomouce a okolí. V noci nasvícená expozice bude v samotném centru města k vidění od 24. června do 14. července.

Na vystavených panelech se budou moci návštěvníci dozvědět nejen o historii spjaté s vodou, ale i o současných hrozbách, které se změnami klimatu a znečišťováním naší planety lidskou populací přicházejí. Ambice této putovní výstavy jsou nemalé – změnit přístup lidí k tak na první pohled samozřejmé věci, jakou je voda.


V Olomouci má výstava věnovaná vodě jasné opodstatnění. Město má řadu míst, která jsou s vodou spjata. Ať už jde o barokní kašny v centru, prstenec zelených parků, ekologické centrum Sluňákov, lužní lesy v okolí nebo chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví. Navíc se letos v létě po více než třiceti letech opět vrátí na skálu v Bezručových sadech zurčící vodopád.


(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj: portál města Olomouc)