Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Olomouc: Hackeři na magistrát znovu útočí. Je to prý odveta

Olomouc: Hackeři na magistrát znovu útočí. Je to prý odveta

O víkendu stejná hackerská skupina po více jak dvou týdnech znovu cíleně zaútočila na veřejné webové servery města a způsobila komplikace na jeho webových stránkách.

Ilustrační foto
28. dubna 2021 - 08:00

Ty byly preventivně odstaveny poté, co správci útok promptně identifikovali. Všechny agendy Magistrátu města Olomouce s výjimkou živnostenského odboru jsou už tento týden v provozu. Nikde už tedy občan nenarazí na oznámení o tom, že ta či ona agenda nefunguje.

V případě některých odborů, jako je majetkoprávní, stavební, životního prostředí, dopravy či místní zeleně a odpadového hospodářství, zatím neběží plnohodnotně softwarová podpora. To pro občana znamená, že vyřizování příslušné žádosti může být v některých případech zdlouhavější.

IT specialisté pracují na tom, aby bylo fungování magistrátní digitální infrastruktury a všech speciálních aplikací každým dnem lepší, rychlejší a samozřejmě bezpečnější.


O víkendu došlo také k útoku na webové stránky města, kdy stejná hackerská skupina cíleně útočila na webové servery s cílem eliminovat jejich dostupnost. IT tým útok rychle odhalil, provedl protiopatření, a preventivně příslušné servery odstavil.

Sedlák a krčmář postavili zvonici

Webové portály budou zatím omezeny co do funkčnosti. Podle odborníků se jednalo o jiný typ útoku – tzv. DDoS, k němuž se ale hlásí stejná skupina útočníků – dle jejího vyjádření jde o mstu za obnovení infrastruktury vlastními silami, aniž by město útočníkům platilo požadované výkupné.

(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj: mmol)