Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Olomouc: Křižovatka pod hřbitovem dostane nejen semafory

Olomouc: Křižovatka pod hřbitovem dostane nejen semafory

Rušná a málo přehledná křižovatka ulic Neředínská a třída Míru v Olomouci projde úplnou proměnou. Velká stavební investice zajistí vyšší bezpečnost provozu pod areálem městského hřbitova.

Ilustrační foto
3. května 2021 - 08:00

Po úpravách bude mít křižovatka nově instalované semafory, přibydou odbočovací pruhy i přechody pro chodce. Počáteční stavební práce se rozjedou hned první týden v květnu.

„Smyslem stavebních úprav je zvýšení bezpečnosti veškerého provozu a lepší přehlednost pro řidiče i chodce. Křižovatku totiž protínají tramvajové koleje, blízko je ostrůvek pro zastávku a navíc do křižovatky ještě zasahuje odbočka s vjezdem k areálu ústředního hřbitova v Neředíně. Současný stav tak bohužel vytváří dost problematické dopravní situace. Je proto jasné, že nové úpravy přinesou výrazné zlepšení,“ zhodnotil primátor Olomouce Mirek Žbánek.

Křižovatka se dočká skutečně zásadních změn. Objeví se zde odbočovací pruhy, které zajistí hlavně větší přehlednost dopravy a vyšší bezpečnost provozu. „Každoročně vyhodnocujeme stav a nebezpečnost jednotlivých křižovatek ve městě. A tato patří k těm z nejnebezpečnějších. Nově zde budou instalované i semafory. V rámci stavebních úprav dojde ke zkrácení nástupního ostrůvku tramvaje a převedení cyklostezky přes třídu Míru,“ popsal náročnou stavbu investiční náměstek primátora Martin Major.


Novými trasami povedou po úpravách chodníky, součástí stavby je i úprava veřejného osvětlení a přeložky mnoha sítí. „Překládat se budou optické kabely, trakční sloupy i vodovod,“ doplnil náměstek Martin Major.

Románská bazilika v Tismicích je význačnou památkou středoevropského významu

A právě přeložkami sítí firma v první květnový týden práce zahájí. Stavba přijde celkem na 15 milionů a předpokládá se, že část nákladů pomůže městu uhradit dotace. Stavební práce budou trvat od května do začátku listopadu. Vzhledem k rozsahu investice budou řidiči muset počítat i s omezeními v dopravě, která se budou měnit v závislosti na harmonogramu prací.

(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj: portál města Olomouc)