Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Olomouc: Zkušební provoz magistrátu pokračuje, má ale výpadky sítě

Olomouc: Zkušební provoz magistrátu pokračuje, má ale výpadky sítě

Řadu agend už zprovoznil olomoucký magistrát, který se vypořádává s následky masivního kybernetického útoku z úterý 6.dubna.

Ilustrační foto
22. dubna 2021 - 08:00

Vyřizování žádostí občanů probíhá v maximální možné míře, v některých případech ho brzdí dočasné odstavování vybraných aplikací pro jejich vyšší výkon nebo kontrolu. Na obnově digitální infrastruktury dále pracují IT odborníci z magistrátu, z několika externích firem a také z Krajského úřadu Olomouckého kraje, Dopravního podniku města Olomouce a z HZS Olomouckého kraje.

Specialisté už zprovoznili serverovou a infrastrukturní část sítě a naprostou většinu aplikací, dále intenzivně pracují na připojování jednotlivých koncových stanic. Každé pracoviště magistrátu již má k dispozici alespoň jeden prověřený a zapojený počítač a pracuje se na co největším rozšířením.

Brzy bude obnovena také elektronická úřední deska. U dokumentů, které mají být dle zákona na úřední desce vyvěšeny, budou vzhledem k výpadku zohledněny i zákonné lhůty pro dobu zveřejnění. Toto se týká například i výběrových řízení.

Aktuálně již je v testovacím režimu zprovozněna i spisová služba a pracovníci magistrátu konečně mají možnost vstupovat do datové schránky. Zatím jim možnost přístupu k dokumentům v datových schránkách chyběla a komplikovala celou řadu agend.  

Při zprovozňování všech součástí systému je nutné postupovat velmi obezřetně, i proto, že síť či její jednotlivé prvky jsou v době postupného zapojování více zranitelné. Systém, který je již spuštěn, zatím vykazuje občasná zpomalení nebo výpadky, což ovlivňuje dobu vyřízení žádostí občanů.

Před kostelem sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi byl zavražděn kníže Václav

Cílem týmu IT specialistů je během příštího týdne zapojit do systému zhruba 85 procent koncových počítačů. Znamenalo by to výrazné usnadnění práce pro všechny odbory státní správy i samosprávy.

(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj: mmol)