Svátek má: Oskar

Regiony

Velikost textu:

Pokácí se. Přerované se s lípami na Horňáku musejí rozloučit

Pokácí se. Přerované se s lípami na Horňáku musejí rozloučit

Lípy srdčité, kořenící uprostřed zadlážděného Horního náměstí, jsou pro Přerovany citlivé téma. Těžce se smiřují s tím, že stromy umírají a čeká je kácení. 

Vizualizace nového místa.
21. června 2021 - 08:00

I když je zřejmé, že rok od roku chřadnou a jejich záchrana je nemožná, tak díky odborným zásahům se jim podařilo prodlužovat život. Poslední zpráva dendrologů ale jasně říká, že šance jsou vyčerpány a stromy čeká „konečná“.

Lípy srdčité jsou natolik nebezpečné pro okolí, že na doporučení expertů bylo dnes nutné zahájit ořez suchých větví - a na podzim přijde na řadu kácení. Pak budou na na náměstí opět zasazeny lípy a mezi nimi má mít místo i jeden zajímavý artefakt, související s historií místa.

Lokalitu čeká ještě jedna proměna. Souběžně s údržbou stromů tu probíhal také archeologický výzkum – mezi skupinou lip totiž měla být zasypána letitá studna. Její existence se potvrdila a dnes by archeologové, historici i zástupci Přerova rádi viděli na místě jakousi „repliku“, která bude připomínkou toho, že právě sem si před více než sto lety chodili Přerované pro vodu.


(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj: portál města Přerov)