Svátek má: Alice

Regiony

Velikost textu:

Trio Martinů vzdá hold triu jubilantů

Trio Martinů vzdá hold triu jubilantů

Moravská filharmonie spolu s Arcibiskupstvím olomouckým připravuje na 7.prosince slavnostní benefiční koncert.

Trio Martinů
2. prosince 2020 - 08:00

Připomene jím významná jubilea tří velikánů hudebního světa: Beethovena, Martinů a Dvořáka. Adventní koncert zazní v podání špičkového hudebního souboru Trio Martinů a Moravská filharmonieho divákům zprostředkuje živě díky online přenosu přímo z krásné dvorany Arcibiskupského paláce. Koncert je pro všechny posluchače zdarma, dobrovolné příspěvky od posluchačů poplynou na podporu projektů Charity Česká republika.  Záštitu nad koncertem převzal Mons. Jan Graubner, olomoucký arcibiskup a metropolita moravský.

Velká výročí tří hvězdných skladatelů si připomínají milovníci hudby po celém světě. Úctyhodné čtvrt tisíciletí – tedy 250 let – uplyne 17. prosince od narození Ludwiga van Beethovena. V (dnes už proslulé) světničce věže poličského kostela se 8. prosince před 130 lety narodil Bohuslav Martinů. A velkou událostí nadcházejícího roku je i 180 let od narození Antonína Dvořáka. Triu těchto velikánů hudebního nebe se v rámci slavnostního koncertu v Arcibiskupském paláci pokloní Trio Martinů – špičkový komorní soubor, který v letošním roce rovněž slaví jubileum: 30 let od svého založení.  

„Posluchači Moravské filharmonie budou moci být, samozřejmě poplatně vládním opatřením, u velké události s námi, a to díky dalšímu z našich živých přenosů. Jejich prostřednictvím se snažíme i v této nelehké době rozdávat lidem radost v podobě hudebních zážitků,“ zve k poslechu živého streamu ředitel Moravské filharmonie, Jonáš Harman.  

„Pravidelné koncerty pro veřejnost začal ve slavnostním sále pořádat žák slavného Beethovena kardinál Rudolf Jan. Mám radost, že z tohoto místa může i za coronavirového omezení znít k mnoha posluchačům krásná hudba. Všem přeji, aby pozitivně naladěni krásou byli i zdravotně odolnější,“ dodává k připravovanému koncertu olomoucký arcibiskup Jan Graubner.Programu tentokrát vévodí tzv. klavírní trio – tedy dílo určené pro stejnojmenné hudební těleso ve složení klavír, housle a violoncello. Trio Martinů přitom patrně předloží to nejlepší, co bylo v této oblasti zkomponováno.

„Z klavírních trií Beethovena, Martinů i Dvořáka je zřejmé, jakého mistrovského účinku je možné u této hudební formy dosáhnout invencí. Invencí, která byla všem třem skladatelům tolik vlastní,“ pokračuje Jonáš Harman. Konkrétně zazní Beethovenovo Klavírní trio c moll. Ačkoliv se jedná o poměrně rané dílo, nechybí mu vyspělost a posluchače překvapí (na autora) velmi neobvyklým zakončením. Od svého „jmenovce“ zahraje Trio Martinů Klavírní trio č. 2 d moll. Ačkoliv ho poličský rodák zkomponoval při svém dlouhodobém pobytu v zahraničí, nese opět nezaměnitelný rukopis s moravskými melodickými názvuky. A do třetice zazní Dvořákem mnohokrát revidované Klavírní trio f moll, které sklidilo velký ohlas hned po premiéře i u náročné vídeňské kritiky.


Benefiční adventní koncert Tria Martinů se bude konat 7. prosince 2020 v překrásných prostorách Arcibiskupského paláce. Živý přenos mohou diváci sledovat od 19 hodin přes Facebook a webové stránky Moravské filharmonie Olomouc. Na  youtube kanálu Moravské filharmonie pak bude k dispozici videozáznam koncertu.  

Pro Olomouckenovinky.cz Andrea Pitronová, tisková mluvčí, Moravská filharmonie Olomouc

(lh,olomouckenovinky.cz,foto Moravská filharmonie Olomouc)