Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Vánoční atmosféra z Olomouce nezmizí. Snad zůstane i část trhů

Vánoční atmosféra z Olomouce nezmizí. Snad zůstane i část trhů

Nařízení vlády o uzavření všech vánočních trhů. S prvním letošním sněhem stánky na olomouckém Horním i Dolním náměstí potemněly.

Ilustrační foto
29. listopadu 2021 - 08:00

Olomoučané se ale nemusejí bát, o kouzelnou vánoční atmosféru nepřijdou. Po dohodě primátora města Mirka Žbánka s pořadateli trhů, kteří měli na starost právě také vánoční světelnou výzdobu, na sebe tento závazek převezme město a náklady na její provoz uhradí ze své kasy.

„Je to právě i nádherně nasvícené centrum, co dotváří tu kouzelnou atmosféru adventní Olomouce, o to lidi připravit nemůžeme,“ říká primátor, který zároveň jedná s pořadateli o možnosti zachování alespoň části tradičních trhů.

Předvánoční Olomouc každoročně lákala k návštěvě lidi nejen z celé České republiky, ale i ze zahraničí. Zdejší Vánoční trhy návštěvníci považovali za jedny z nejkrásnějších a s nejlepší atmosférou. Na sociálních sítích se začaly šířit informace o tom, jak si s nastalou situací poradili v jiných městech a jak dokázali vánoční trhy udržet.

Zdá se, že podobná naděje je i v Olomouci, na odborný závěr právníků se však zatím čeká. Teoreticky by mohla být ve hře také varianta přesunutí některých prodejců na tržnici. Zatím jsou však jednání ve fázi úvah a zjišťování zákonných možností. Začátkem týdne by snad mohlo být jasněji.

Ačkoli jsou stánky už zavřené, bourat se zatím nebudou. Pořadatel zatím vyčkává na definitivní závěr od svých právních poradců a na výsledky jednání s vedením města. Záměr mají společný. Tradiční Vánoce v Olomouci a jejich atmosféru zachránit alespoň tak, jak to povoluje současná situace.
(pšt, olomouckenovinky.cz, zdroj: portál města Olomouc)