Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov: Proč nikdo nepřipomíná zákaz letů nad Aljaškou?

Lavrov: Proč nikdo nepřipomíná zákaz letů nad Aljaškou?

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov připomněl, že režim omezení letů nad Kaliningradskou oblastí je zrcadlovým obrazem režimu na Aljašce.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí
27. května 2020 - 11:04

Ale žádný ze západních partnerů Smlouvy o otevřeném nebi si na to nějak nevzpomíná.

„Omezili jsme rozsah letu nad Kaliningradskou oblastí, přičemž jsme vzali v úvahu její geografické rysy a použili precedens vytvořený Američany ve vztahu k Aljašce." Jak Kaliningradská oblast, tak Aljaška jsou výjimkou, a vycházeli jsme ze skutečnosti, že to absolutně vyplývá z geografického umístění Kaliningradské oblasti a Aljašky,“ uvedl ruský ministr zahraničí.

Rusko také vycházelo ze skutečnosti, že jak na Aljašce, tak i nad Kaliningradskou oblastí, byla ke sledování území přidělena letiště.

„Stejně jako na Aljašce byl maximální dolet stanoven v souladu s přílohou Smlouvy o otevřeném nebi, takže jsme stanovili maximální dolet pro oblast Kaliningradu. To znamená, že jsme naprosto zrcadlově určili letový režim nad Kaliningradskou oblastí,“ vysvětlil ruský diplomat.


„Ale s celou identitou těchto přístupů jsou výsledky, pokud jsou porovnány, velmi zajímavé odlišují. Pokud například porovnáme území, jejichž obraz lze získat jedním pozorovacím letem, pak to může být pro oblast Kaliningradu až 98 procent celého území a pro Aljašku pro jeden pozorovací let nelze získat více než 3 procenta pozorovaného území. A žádný z našich západních partnerů, kteří aktivně podporovali Spojené státy v tom, že nás obvinili z porušení této smlouvy, si nikdo na tuto Aljašku nevzpomíná. Jde jen o porušení Ruské federace,“ zdůraznil.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že Washington odstoupí od Smlouvy o otevřeném nebi a bude mimo dohodu, dokud Rusko „nesplní své závazky“. Nevylučoval však vývoj nových dohod. Totéž následně úslužně zopakoval generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Nicméně se evropské země, na rozdíl od USA, rozhodly v dohodě pokračovat.

Rusko opakovaně odmítlo obvinění USA z porušení Smlouvy. V pátek ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Moskva bude jednat se Spojenými státy, a to i na Smlouvě, pouze na základě vzájemnosti, a jakákoli ultimáta Washingtonu jsou nepřijatelná.

Smlouva o otevřeném nebi byla podepsána v roce 1992 a stala se jedním z opatření k budování důvěry v Evropě po studené válce. Funguje od roku 2002 a umožňuje zúčastněným zemím otevřeně shromažďovat informace o jejich ozbrojených silách a činnostech. Smluvními stranami dohody je 34 států.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)