Svátek má: Milan

Zprávy

Velikost textu:

Nesmiřitelní nepřátelé: Sýrie a Saúdská Arábie obnoví vztahy

Nesmiřitelní nepřátelé: Sýrie a Saúdská Arábie obnoví vztahy

Šéf saúdskoarabské zpravodajské služby uspořádal průlomové setkání se svým syrským protějškem v syrském hlavním městě Damašku.

Ilustrační foto
6. května 2021 - 06:20

Nepřátelská historie vztahů mezi Saúdskou Arábií a Sýrií zdůrazňuje důležitost nedávného setkání. Saúdskou delegaci, která se schůzky zúčastnila, vedl generál Khalid Humaidan, vedoucí Generálního ředitelství pro zpravodajské služby. Syrskou stranu zastupoval generál Ali Mamlouk, vedoucí Úřadu národní bezpečnosti.

Království bylo mezi prvními arabskými zeměmi, které vážně narušily vztahy s Damaškem a vyjádřily podporu povstání v roce 2011. Později Rijád hrál klíčovou roli ve financování a vyzbrojování rebelů v Sýrii.

Úředníci v Rijádu sdělili, že království může obnovit své vztahy s Damaškem krátce po třídenním festivalu Eid al-Fitr, který za týden ukončí muslimský svatý měsíc ramadán.

„Je to již nějakou dobu plánováno, ale nic se nepohnulo," řekl jeden z úředníků britskému deníku. „Události se posunuly regionálně a to umožnilo zahájení."

informace Guardianu jsou v souladu s nedávnou zprávou Rai al-Youma, který jako první informoval o saúdsko-syrském setkání v Damašku.Ve své zprávě londýnské zpravodajství uvádí, že syrský prezident Bašár Asad se zúčastnil průlomového setkání v Damašku. Outlet rovněž tvrdí, že po Eid al-Fitrovi se bude konat širší setkání a že Saúdská Arábie podpoří návrat Sýrie do Ligy arabských států.

V posledních několika letech mnoho zpráv v arabských i mezinárodních médiích hovořilo o sblížení mezi Saúdskou Arábií a Sýrií. Přesto se tyto prognózy  neuskutečnily.

Obnova vztahů se Saúdskou Arábií by pro Damašek byla velkou politickou výhrou. Tento krok může také ekonomicky pomoci zemi, zničené válkou.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)