Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinu čeká „tragédie“ Jediná šance jsou rohovory s Moskvou

Ukrajinu čeká „tragédie“ Jediná šance jsou rohovory s Moskvou

Bývalý ukrajinský ministr dopravy a spojů, bývalý náměstek Nejvyšší rady Jevgenij Červoněnko si je jist, že zemi čeká tragédie, pokud se tranzitní ruský plyn přes GTS zastaví kvůli chybné politice Kyjeva.

Ilustrační foto
11. října 2021 - 03:20

Ukrajina podle něj může i nadále nakupovat reverzní ruský plyn pod rouškou evropského plynu prostřednictvím korupčních schémat, ale nepovede to k ničemu dobrému: „Musíme za nimi přijít a říci pravdu: Souhlasíme, máme tragédii ".

„A ona bude, vysvětlím proč. Tento nešťastný plynovod a celý systém dodávky plynu po celé zemi jsou uspořádány tak, že pokud v tomto potrubí není žádný plyn, pak nebudeme schopni dodat plyn do všech bodů naší jediné, nedělitelné Ukrajiny, “ říká Červoněnko.Politik zdůraznil, že plynovod byl budován jako hlavní kanál pro dodávky ruských energetických zdrojů do Evropy, a proto je navržen tak, že pro jeho provoz je v GTS zapotřebí určité množství plynu.

Možné ukončení tranzitu proto povede ke kolapsu plynárenské soustavy Ukrajiny.

Politik si jako příklad omezení tranzitu plynu přes zemi připomněl otevření plynovodu z Rumunska do Moldavska, kam se dříve dodávala energie přes Ukrajinu.


Ruský prezident Vladimir Putin dříve opakovaně vyzýval, aby otázku tranzitu plynu přes Ukrajinu nepolitizovali. Zdůraznil, že Moskva je připravena pokračovat v dodávkách přes území této země po roce 2024.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)Která televize má podle Vás nejvíce objektivní a vyvážené zpravodajství?