Svátek má: Jan

Zprávy

Velikost textu:

USA vysílají do Černého moře válečné lodě

USA vysílají do Černého moře válečné lodě

USA uvažují o odeslání válečných lodí do Černého moře v příštích několika týdnech na znamení podpory Ukrajiny uprostřed zvýšené ruské vojenské přítomnosti na východní hranici země. Informuje o tom CNN s odkazem na mluvčího amerického ministerstva obrany.

Ilustrační foto
9. dubna 2021 - 07:20

Podle mluvčího lodě amerického námořnictva často vstupují do Černého moře, ale rozmístění válečných lodí bude nyní pro Moskvu zvláštním signálem. V souladu s Montreuxskou úmluvou z roku 1936 jsou Spojené státy povinny oznámit 14 dnů předem svůj záměr, že  vstoupí do Černého moře. Zatím není jasné, zda bylo takové oznámení odesláno.


Mluvčí ministerstva obrany rovněž uvedl, že námořnictvo pokračuje ve vyslání průzkumných letadel v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem, aby sledovalo aktivity ruského námořnictva a veškeré pohyby vojsk na Krymu.

I když USA nepovažují nárůst ruských vojsk za ofenzivní pokus, řekl úředník pro CNN, že „pokud se něco změní, jsme připraveni reagovat“. Podle jeho současných odhadů cvičení provádějí Rusové.

Strana.ua dříve informovala, že  USA, Kanada, Litva, Polsko a Británie společně projednávaly situaci kolem Ukrajiny a obvinily Moskvu z eskalace .

Zároveň flotila ukrajinských ozbrojených námořních lodí zahájila cvičení v Černém moři, a proto je činnost všech hlavních přístavů v Černém moři omezená .

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua, cnn, foto:arch.)