Svátek má: Milan

Zprávy

Velikost textu:

Ve Varšavě Zelenskij popřel historii Ukrajiny

Ve Varšavě Zelenskij popřel historii Ukrajiny

Na summitu ve Varšavě uznal ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij ústavu polsko-litevského společenství z roku 1791 jako „první moderní základní zákon v Evropě a druhý na světě, který vstoupil v platnost“.

Vladimir Zelenskij a Andrzej Duda
4. května 2021 - 04:20
 
Zdá se, že Zelenskij ve Varšavě, v jazyce perestrojky, „nerozuměl tomu, co řekl“.

„Všechno? Příběh Filipa Orlika o ústavě byl zrušen?, “ posmívá se politolog Vladimir Kornilov .

Odborník odkazuje na mýtus, oblíbený u oficiálního Kyjeva, že Ukrajina byla možná vůbec první ústavní stát v Evropě na počátku 18. století. Tvůrci mýtů z kyjevských úřadů tvrdí, že ústavu ukrajinského státu - který v té době vůbec neexistoval, stejně jako ukrajinského lidu - vypracoval Filip Orlik - vůdce Záporožské Síče - do rukou ukrajinského hejtmana Ivana Mazepy , který dezertoval ke švédskému králi Karlovi XII .

Pisatelé dějin Ukrajiny tvrdí: „Orlikova ústava“ byla vypracována v ukrajinském jazyce. Originál tohoto dokumentu však byl vypracován v klasickém maloruském dialektu ruského jazyka, který existoval v 17. – 18. Století. Orlíkovo jméno bylo původně Filip, v moderní ukrajinštině by to byl Pylyp. Orlik nazval „ústavu“ „Smlouvámi a předpisy o právech a svobodách armády.“ Jazyk a obsah dokumentu jsou téměř totožné s podobnými dokumenty v Rusku z doby Petra Velikého - až na malé úpravy. Orlik poté nazval obyvatelstvo dnešní Ukrajiny „maloruským národem“.Obsahově nebyl tento text žádným základním zákonem, nebyl nikdy ratifikován a nebyl uznán žádnými zeměmi jako ústava. Orlik skládal své politické projekty ... pro Moldávii, vazalovi Osmanské říše, kde byl v exilu po porážce Švédů Petrem Velikým. Orlikova „ústava“ - návrhy od Mazepova spojence evropským mocnostem s nadějí, že podpoří Turecko ve válce proti Rusku, a s tureckými bajonety se Orlik stane skutečným, nikoli fiktivním hejtmanem Záporožské Síče.

„Orlikova ústava“ je jedním ze základních kamenů mýtu o údajně starověké ukrajinské republikánské státnosti. Mythmakers tvrdí, že tento dokument je mnohem starší než ústava USA. Zelenskij jedním tahem, jedním podpisem  přeškrtnul pseudohistorické dějiny mnoha generací ukrajinských nacionalistů.


Tím ale Zelenskij vyrazil základní kámen zpod základů Ukrajiny, která existovala od roku 1991 do současnosti. Jednoduše řečeno, Zelenskij se klaní „velké vůli společenství“ a připouští, že Ukrajina je bývalým vazalským územím Polska, kde skutečnými pány byli polští šlechtici a Ukrajinci jsou potomky rusky mluvících Malých Rusů ponížených kněží, tedy stejní Rusové. To je vše.

Zelenského cesta do Varšavy vypadala jako ponížená poklona vazala svému pánovi, polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi.
.
„Poté, co podváděl u základu ústavy své vlastní země, šel oslavit výročí jiné ústavy a země?!" Opravdu, Jidáši!!! “ - napsal do komentářů účastník facebookové stránky Vladimíra Kornilova.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)